• nielegalne szambo gdzie zgłosić

  nielegalne szambo gdzie zgłosić

  Jak powszechnie wiadomo zawartość szamba powinna być opróżniana i wywożona przez firmy specjalizujące się właśnie w tego typu usługach. Nie możemy sami na własną rękę wylewać zawartości zbiornika na szambo. Niestety w dalszym ciągu w wielu miejscowościach naszego kraju możemy spotkać się z tym, że ktoś wylewa nieczystości do przydrożnych rowów, na pola, itp.

  Jak poradzić sobie z szambem płynącym w rowie?

  Nielegalne szambo gdzie zgłosić? Zdarza się tak, że sąsiad zamontuje na swojej posesji szambo, które znajduje się w miejscu nieodpowiednim do tego. Zbiornik na szambo powinien znajdować się minimum 2 metry od granicy posesji i 5 metrów od okien nieruchomości. Jeśli ktoś umieści szambo bliżej granicy, to może być to naprawdę bardzo uciążliwe. Gdzie wtedy takiego delikwenta zgłosić?

  Najlepiej od razu udać się do nadzoru budowlanego, który przeprowadzi kontrolę zabudowań na posesji. Jeśli zbiornik na nieczystości płynne znajduje się w nieodpowiednim miejscu, to na pewno zostanie to wyłapane. Właściciel posesji będzie zobowiązany do usunięcia szamba, ewentualnie przesunięcia go w miejsce dozwolone.

  Pomimo tego, że zbiornik na szambo blisko granicy działki może nam przeszkadzać, to znacznie gorszym problemem są fekalia, które pływają w przydrożnych rowach. Wiele osób pod przykryciem nocy wylewa nieczystości z szamba do rowu. Nie trzeba do tego celu rozbudowanego i drogiego sprzętu. Wystarczy najzwyklejsza pompa zanurzeniowa do wody, oraz ogrodniczy wąż. Taki zestaw pozwala na wylewanie szamba, a przynajmniej tej upłynnionej jego części. Gdzie w takim razie zgłosić sąsiada, który wylewa szambo do rowu?

  Otóż, najlepszym rozwiązaniem będzie wykonanie telefonu na policję, bądź straż miejską. Można również poszukać kontaktu do wydziału ochrony środowiska. Wystarczy zresztą wybrać się do gminy, urzędu miasta, i na pewno ktoś zainteresuje się naszym problemem.

  Czemu tak rzadko zgłaszamy nielegalne szamba?

  nielegalne szambo gdzie zgłosić

  Przede wszystkim problemem jest to, że z reguły temat dotyczy naszych najbliższych sąsiadów. Wielu z nas samych ma również podobne czyny na sumieniu. Ludzie nie chcą awanturować się z mieszkańcami okolicznych domów. Jeśli jednak mamy pewność, że ktoś wylewa nielegalnie szambo, to powinniśmy jak najbardziej zareagować. Jest to ważne, ponieważ fekalia, które dostają się do ziemi, wody gruntowej, mają wpływ na nasze zdrowie.

  Nie zgłaszamy wylewania nieczystości również dlatego, że nie wiemy do końca gdzie z tym problemem moglibyśmy się udać. Świadomość wśród mieszkańców naszego kraju jest na bardzo niskim poziomie i to właśnie tutaj jest spory problem.

  Jaka kara za nielegalne szambo?

  Jeśli inspekcja nadzoru budowlanego dokona sprawdzenia posesji i stwierdzi, że szambo jest nielegalną budowlą na naszej działce, to nakaże jego rozbiórkę. Jeśli będzie ono w planach jednak ulokowaliśmy je w innym miejscu, to zobowiązani będziemy do jego przeniesienia. W wielu przypadkach musimy liczyć się jednak na kosztowną karę. Będzie ona znacznie wyższa, jeśli zostanie udowodnione nam wylewanie fekaliów do rowów, na pola, itp. Wydział ochrony środowiska na pewno wymierzy surową karę. Dodatkowo możemy mieć problemy z prawem, ponieważ wylewanie szamba w pewnym stopniu jest zagrożeniem dla zdrowia i życia innych ludzi. Z pozoru niewielkie wykroczenie może stać się więc sporym problemem. Najlepiej dlatego montować szamba w miejscu do tego przeznaczonym i nie wylewać nieczystości w nielegalny sposób.


  votre commentaire


  Suivre le flux RSS des articles de cette rubrique
  Suivre le flux RSS des commentaires de cette rubrique